Svátek má: Monika

Zprávy

Velikost textu:

El País: Žádná invaze španělské lodě u Gibraltaru!

El País: Žádná invaze španělské lodě u Gibraltaru!

Letitý spor o britskou enklávu Gibraltar na španělském území vyvolává situace, které mohou dovést Británii a Španělsko do velmi nebezpečného konfliktu.

Ilustrační foto
19. února 2019 - 11:05

Orgány Gibraltaru obvinily Španělsko, že jeho válečná loď napadla teritoriální vody britské kolonie a snažila se vyvézt odtud obchodní lodě, napsal španělský list El País.

Madrid mezitím načrtl jinou verzi událostí a Londýn odmítl informace o „invazi".

Britská vláda otevřeně odmítla informaci gibraltarských úřadů o invazi španělské válečné lodi do britských teritoriálních vod, napsal El País s odkazem na prohlášení mluvčího britské premiérky Theresy Mayové.
 
„V tomto případě nebyla žádná invaze," řekl mluvčí Mayové. „Jsme přesvědčeni o naší svrchovanosti nad celým Gibraltarem, včetně britských teritoriálních vod Gibraltaru, a jakákoli invaze je porušením této svrchovanosti, ale není pro ni hrozbou."
 
Předtím Gibraltar obvinil Španělsko z napadení jeho vod, které Spojené království považuje za své, zatímco Madrid je za britské nepovažuje. Navíc podle gibraltarských orgánů španělské plavidlo nařídilo, jak je uvedeno v článku, dvěma civilním lodím zkotvících na východ od Gibraltaru, aby opustily zónu, ale ty zůstaly na místě, kde byly, na základě pokynů britských „koloniálních" úřadů.

 
Jak oznámily úřady Gibraltaru, loď a nafukovací záchranný člun náležející k britskému námořnictvu vyjely na setkání se španělskou lodí Tornado. Nakonec se španělská válečná loď „pomalu stáhla s odkrytými zbraněmi".
 
„Tyto hloupé hry těch, kteří nepřijímají nespornou britskou svrchovanost nad vodami, které obklopují Gibraltar, jsou jen znepokojující," uvedl oficiální zástupce orgánů Gibraltaru.
 
Španělský Generální štáb uvedl jinou verzi událostí a vysvětlil, že Tornado ve španělských teritoriálních vodách monitoruje bezpečnost na moři, včetně skutečnosti, že obchodní lodě naplňují normy plavby. V určitém okamžiku válečná loď objevila podle informací španělské strany tři plavidla, která byla v oblasti námořní dopravy, což představovalo nebezpečí pro plavbu. Armáda vyzvala obchodní lodě, aby opustily tuto zónu a ty bez problémů splnily požadavek. Pokud jde o výzbroj, oficiální zástupce generálního štábu  poukázal na to, že podle stávajících pravidel by měla být výzbroj na vojenských lodích odkrytá.

Jak El País poznamenal, tento incident nastal v rámci sporů o svrchovanost nad vodami okolo Gibraltaru. Spojené království ujišťuje, že jeho kolonie má podle mezinárodního námořního práva své vlastní teritoriální vody. Naopak Madrid, s odkazem na mírovou smlouvu v Utrechtu, neuznává žádné teritoriální vody pro Gibraltar, s výjimkou vnitřních vod přístavu Gibraltar.

Nelze si odpustit poznámku, která, byť ne zcela přesně, nabuzuje analogii s incidentem u Kerčské úžině mezi Ruskem a Ukrajinou. Tak do tedy porušuje mezinárodní právo - Španělsko nebo Velká Británie - kdo z mudrců Evropské unie odpoví? Zvláštní přitom je, že nikdo v EU není rozhořčen a nevolá po sankcích vůči té či oné straně.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)